IBM v Brně láká mladé talenty na nové kanceláře. Inspirací byl kmen stromu 13. 2. 2017

Navrhli jsme patro otevřených kanceláří pro několik stovek lidí a pro každého z nich jsme zajistili dostatek osobního prostoru i zázemí. Snažili jsme se vyjít vstříc nastupující generaci zaměstnanců, aby se tady cítili dobře, měli si kam dát věci a našli klid, když ho budou potřebovat.

IBM v Brně láká mladé talenty na nové kanceláře. Inspirací byl kmen stromu

Brněnská pobočka firmy IBM se v posledních letech rozrůstá a její dosavadní působiště v technologickém parku již přestalo stačit. Letos proto otevřela nové kanceláře pro více než tři stovky lidí v bývalém škrobárenském areálu u říčky Ponávka. Staré budovy s režným zdivem zde stojí vedle moderních kancelářských. Lze zde najít výrobní firmy i studia, která vyvíjejí počítačové hry. Toto prostředí si IBM vybrala dílem záměrně. Chtěla překročit hranice klasických kanceláří a stát se atraktivnější pro mladé talenty. A my jsme jim právě v tom pomohli.

Dobrý pocit z kanceláře je základ

Navrhli jsme patro otevřených kanceláří pro několik stovek lidí a pro každého z nich jsme zajistili dostatek osobního prostoru i zázemí. Snažili jsme se vyjít vstříc nastupující generaci zaměstnanců, aby se tady cítili dobře, měli si kam dát věci a našli klid, když ho budou potřebovat.

Cílem IBM bylo dostat živý prostor, kde bude možné nalézt klid, inspiraci nebo místo pro společnou práci. Interiér odpovídá aktuálním trendům pro vývoj počítačových programů, kde je důležitá spolupráce a osobní setkávání. Velkou snahu jsme věnovali omezení nadměrného hluku, který je často v otevřených kancelářích podceňován. Určitý okolní šum je přirozený, a například vývojáři dokonce často poslouchají hudbu, aby se lépe soustředili. Pokud však přesáhne zdravou mez, značně ztěžuje práci náročnou na koncentraci.

Jádro uprostřed, lidé ke světlu

Projekt našel inspiraci ve stromu, přírodě a růstu. Uprostřed, kde není dost světla pro pracovní stoly, jsou zasedací místnosti, kuchyňka s posezením nebo kancelářská technika. Stěny jsou zvenčí obloženy akustickou překližkou, která působí útulně a pomáhá pohlcovat zvuk z okolí od lidí sedících u stolů. Najdeme zde i boxy čalouněné zevnitř. Po usednutí je poznat tlumenější zvuky z okolí tlumenější, dá se mnohem lépe soustředit na práci, rozhovor s kolegou nebo telefonát. V kanceláři je podobných míst více, mají například kruhový tvar a IBM si je nechává vyrábět na míru pro pobočky po celém světě. „Možnost pracovat v různých prostředích je pro nás zásadní. Chtěli jsme podpořit tvořivou práci i kontakt mezi lidmi a přispět ke vzniku nápadů nebo rychlému řešení problémů. Zaměstnanci oceňují, že si mohou vybrat prostředí podle toho, zda potřebují mluvit s kolegou či zákazníkem nebo se poradit ve větším počtu,“ říká Pavel Dočekal, finanční ředitel IBM Brno. Možnost pracovat odkudkoliv než u stolu je v mnoha firmách běžná a obzvláště ji využívají takzvaní miléniáni z generace narozené od 80. let dvacátého století. IBM správně myslí na potřeby zaměstnanců a zařizuje se podle toho. V zázemí jsou zasedačky, odehrávají se tam důležité porady a schůzky. Je tam také kavárna a ta zaneprázdněným lidem dává možnost na chvíli vydechnout, prohodit pár slov v příjemném prostředí a lépe zvládnout náročný den. 

Jednoduchost místo složitých vychytávek

Kolem jádra obloženého dřevem se rozprostírají pracovní stoly zaměstnanců. Hnědý koberec přechází do živější zelené, která neruší a podporuje soustředění. Systém stolů je naším dílem, vytvářeli jsme jej pro potřeby dnešních zaměstnanců. Je například možné dočasně zvýšit počet míst k sezení nebo vytvořit místo na rychlou poradu. Stoly mají čalouněné paravány, na které lze věšet různé doplňky, například nástěnku nebo box na šanony. „Paravány a další části systému jsou jednoduše nastavitelné během pár vteřin. Lidé se tak spolu mohou snáze bavit, a pokud chtějí klid, rychle si jej vytvoří,“ popisuje Martin Humpola, Site operations manager IBM Brno. Stoly doprovází systém doplňků, například víceúčelový háček lze připevnit na paraván i desku stolu. V prvním případě si na něj věší sluchátka vývojáři, v tom druhém dámy kabelku, kterou nechtějí pokládat na zem. Hodí se i stoličky s úložným prostorem na osobní věci. 

Trochu zábavy do kancelářského života

Kromě dřevěných povrchů, které přispívají příjemné atmosféře, se pracuje i s potiskem na zdech v kuchyňkách a zasedačkách. Odlehčují atmosféru, aby měli lidé dobré prostředí pro práci. Jedním z doplňků jsou i barevné piktogramy vyjadřující obory činnosti, v nichž firma působí. Součástí je i několik kreseb s popisy, které vysvětlují vznik myšlenky nových kanceláří a účel jednotlivých části. 

Co na výslednou realizaci říkáte?

Váš tým U1

Nahoru